17
cze

AIBO

Człowiek od zawsze dążył do doskonałości. Chęć ta doprowadziła do prób tworzenia idealnych urządzeń, które można by zaprogramować w określony sposób, by zachowywały się jak żywe organizmy, przejmując od nich część bądź wszystkie cechy charakterystyczne. Tak powstał chociażby słynny piesek AIBO.

AIBO to skrót od angielskiego terminu „artificial intelligence robot”, a jednocześnie nazwa, pochodząca od japońskiego słowa „aibō”. Za projekt i produkcję tego autonomicznego robota odpowiedzialna jest firma Sony, natomiast wygląd urządzenie zawdzięcza artyście Hajime Sorayamie. Po raz pierwszy na rynku AIBO pojawił się w 1999 roku.

Przez kolejne lata projekt ulegał licznym ulepszeniom. Ostatni z wypuszczonych modeli bardzo zresztą przypomina prawdziwego psa, ponieważ można go uczyć, a on potrafi zapamiętywać. AIBO został wyposażony w sensory, symulujące określone zmysły.

Za dotyk odpowiedzialne są sensory, umieszczone na podbródku, plecach oraz głowie, a za wzrok – kamera, znajdująca się na łbie. Pies-robot został także wyposażony w zmysł równowagi. Co więcej, za sprawą czujników na podczerwień posiada on umiejętność szacowania dystansu, a także kontrolować własną prędkość, płynnie przechodząc z chodu na bieg.

adwokat berlin https://gierczycka.pl/