18
wrz

Kiedy adwokat zakłada togę?

baterie.orientacja.net.pl

Nawet jeżeli nie mieliśmy do tej pory okazji spotkać w naszym życiu adwokata i nie byliśmy nigdy w sądzie. To i tak wiemy, jak wygląda jego oficjalny stój do pracy, czyli jak wygląda toga, bo nie raz mieliśmy okazję oglądać sprawy sądowe prezentowane w telewizji – porady prawne prawo pracy. Jest ona czarna, przy szyi ma doczepiony żabot w kolorze zielonym, a pozostali przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, swoje żaboty mają w innych kolorach, co pozwala na odróżnienie, kto jest kim. Do tego, toga sięga trochę powyżej kostek. Ale kiedy adwokat powinien wkładać togę i co ona tak naprawdę ma oznaczać?

Określone sytuacje

Warto wiedzieć, że adwokat może wkładać togę tylko w określonych sytuacjach. Nie można mu w niej chodzić po domu, ani po mieście.

Tak naprawdę toga powinna być przez niego noszona tylko podczas spraw sądowych, jak również podczas oficjalnych wydarzeń, w których występują przedstawiciele samorządów zawodowych. Jednak prawda jest taka, że adwokat togę wkłada przede wszystkim na sali sądowej, a to oznacza, że powinien podchodzić do niej z odpowiednim szacunkiem, ponieważ ma ona podkreślać jego profesję i fakt, że jest osobą zaufania publicznego.

Wszystko dokładnie określone

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że toga ma być wyrazem profesjonalizmu, ma pokazywać, że osoba która ją nosi posiada odpowiednią wiedzę, że będzie dążyła do jak najlepszego przedstawienia swojego klienta i wybronienia go. Co więcej, toga powinna przypominać adwokatowi, jakiego zadania się podjął, ale również tego, że powinien zawsze, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, kierować się moralnością i właściwym zachowaniem, które będzie podkreślało powagę wykonywanego przez niego zawodu, także wtedy, gdy nie będzie miał na sobie togi. Wspomnieć również trzeba, że jej wygląd, materiał z którego jest wykonana, długość, jak i krój są dokładnie określone, a to oznacza, że wszystko musi być wykonane dokładnie tak jak powinno. Nie można sobie tutaj pozwolić na żadną dowolność, co oznacza, że na sali rozpraw, wszystkie strony przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, będą prezentowały się równie godnie i profesjonalnie, a odróżniać będzie ich wyłącznie kolor żabotu.

Należy o nią dbać

Wiele zawodów ma swoje specjalne stroje do pracy, takie które nie są zakładane nigdzie indziej. Tak samo jest z togą, która jest strojem adwokata, jednak takim, którego nie nosi się w kancelarii, a tylko na sali rozpraw. To dodatkowo powinno podkreślać znaczenie jakie ma toga i uzmysławiać, że nie jest ona strojem, który można nosić kiedy się chce. Wręcz przeciwnie, jest to strój, który wymaga odpowiedniego szacunku i traktowania, bo w pewien sposób, jest ona też wyznacznikiem profesjonalizmu danego adwokata i jego odpowiedniego podejścia do wykonywanego przez siebie zawodu. Dlatego też, należy o nią odpowiednio dbać i nie dopuścić do jej zniszczenia, co mogłoby znacząco wpłynąć na wizerunek takiego adwokata. Togę nosi się w ściśle określonych sytuacjach i warto o tym pamiętać.

Jest ona strojem adwokata, który ma podkreślać jego profesjonalizm i przypominać mu, że przede wszystkim ma służyć ludziom, ponieważ wykonuje zawód szczególnego zaufania publicznego.

Adwokat Piotr Mikołajczak kancelaria notarialna poznań